Zdrowie

W czym można przechowywać kosmetyki?

Kupując kremy oraz inne kosmetyki, często sugerujemy się oprócz składu produktu – wyglądem opakowania. Bez wątpienia słoiki kosmetyczne powinny przyciągać wzrok i być estetyczne. Ale czy tylko? Czym poza tym powinny się charakteryzować? Nie zapominajmy, że kosmetyki mają styczność z naszą skórą, a więc nie powinny do nich przenikać żadne niebezpieczne substancje. Coraz częściej kobiety decydują się wykonywać kosmetyki we własnym zakresie, w domu. W tym przypadku również warto zwrócić uwagę na opakowanie w jakich będą one przechowywane. Istotne, żeby te opakowania były hermetyczne i nie dopuszczały do zwietrzenia kosmetyku, z tego powodu należy szukać takich, które mają odpowiednie certyfikaty i są dopuszczone do przechowywania kosmetyków. Mogą to być również pojemniki szklane, jak i z plastiku. Na rynku znajdują się także pojemniki w całości nadające się do recyclingu, które są przyjazne dla środowiska. 

Samodzielnie wykonywane kosmetyki – w czym powinny być przechowywane? 

O ile w przypadku gotowych kosmetyków wytwórca troszczy się o ich odpowiednie zabezpieczenie, o tyle kosmetyki produkowane w domu także powinny mieć dobre opakowania. Co należy wziąć pod uwagę? Najważniejsze jest, aby pamiętać, że takie własnoręcznie wykonywane kremy są wrażliwe na działanie promieni słonecznych, a także wilgoci. Dlatego odpowiednie słoiki muszą być dobrze zamykane a także bezpieczne dla zdrowia. Należy pamiętać, że kosmetyki robione w domu bardzo łatwo ulegają zwietrzeniu. Często osoba, która je wytwarza nie używa żadnych konserwantów zapobiegających temu procesowi. Kupując dobre słoiki trzeba wziąć pod uwagę to, żeby były odporne i dobrze zabezpieczały kosmetyk podczas transportu. Poszukując dobrych słoików trzeba także wziąć pod uwagę, żeby zamknięcie było odpowiednie i przeciwdziałało niekontrolowanemu otwarciu się pojemnika w transporcie. Dlatego dobrze jest postawić na pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania kosmetyków. Jednakże na rynku dostępne są zarówno plastikowe, jak i szklane słoiczki. Jakie będą lepsze? A może wybrać jednak tubki?

Jakie słoiki kosmetyczne będą najlepsze – plastikowe czy szklane?

Istotne jest, aby pojemniki kosmetyczne produkowane były przez wyszkolony personel będący świadomy specyfiki. Substancje użyte do wytworzenia słoika pod żadnym pozorem nie powinny wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie w nim przechowywany. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe najlepiej się sprawdzą w przypadku gęstych kremów. Szerokie wieczko słoika znacznie ułatwi dostęp do kosmetyku. Takie opakowania charakteryzują się dużą odpornością na pęknięcia. Opakowania wyprodukowane z plastiku ponadto charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą. Na rynku można znaleźć różne typy tego rodzaju opakowań, również takie, które ładnie wyeksponują kosmetyk. Istotne jest, aby dobrze dobrać pojemnik do jego zawartości. W przypadku kremów bardzo podatnych na działanie promieni słonecznych można wybrać słoiki wykonane z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe opakowania najlepiej się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych codziennie, a także takich, które często transportujemy. 

W jakim miejscu można znaleźć słoiki do kosmetyków? 

Szukając właściwych słoików na nasze kremy najlepiej udać się do profesjonalnych firm zajmujących się ich wytwarzaniem. Dzięki temu możemy być pewni, że materiały użyte do ich wytworzenia będą z właściwego źródła i bardzo dobrej jakości. Ponadto takie pojemniki muszą posiadać odpowiednie certyfikaty, które gwarantują, że związki w nich użyte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Należy także wziąć pod uwagę, czy taka firma troszczy się o środowisko naturalne poprzez wykorzystywanie materiałów poddawanych recyclingowi. Jeśli chodzi o kosmetyki wykonywane w domu można kupić opakowania, wielokrotnego użytku, a po zużyciu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak szeroki wybór różnych słoików, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki dostępne są w różnych rozmiarach od takich naprawdę niewielkich, przeznaczonych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania kremów do ciała. Jeśli zależy nam na pięknym wyeksponowaniu kremu znajdziemy także słoiki o nietypowych kształtach, które z na pewno przyciągną oko. Warto pamiętać, że tego typu pojemniki doskonale sprawdzą się również w podróży, kiedy nie chcemy zabierać ze sobą dużego opakowania, a jedynie porcję potrzebną na kilka dni.